„Mamy to!” ROSA Radom dołączyła do grona znakomitych Klubów w historii polskiej koszykówki, które mogą pochwalić się zaszczytnym tytułem Zdobywcy Pucharu Polski! Już nikt nam tego nie odbierze! Niech nikt nie próbuje także pomniejszać stopnia sukcesu Teamu Wojciecha Kamińskiego! Niech nikt nie usprawiedliwia też postawy naszych znakomitych, utytułowanych i będących na zupełnie innym pod wieloma względami poziomie przeciwników! W Turnieju o Puchar Polski – Dąbrowa Górnicza Basket Cup 2016 Mistrz był na szczęście tylko jeden – Nasza ROSA Radom!!!

Nasi koszykarze fantastycznie rozpoczęli niedzielny Wielki Finał Pucharu Polski. Od początku spotkania bardzo dobrze funkcjonowała nasza defensywa, która z każdą minutą stawała się co raz szczelniejsza, co raz bardziej agresywna i pozwalająca na co raz mniej aktualnym Mistrzom Polski. Po fantastycznym starcie (11:4) i po genialnym fragmencie C.J. Harris’a (22:8) Stelmet BC zaczął mozolnie odrabiać straty, głównie dzięki bardzo zadziornej postawie Mateusza Ponitki. To ten zawodnik tak naprawdę był w tym czasie jedyną ofensywną opcją naszych przeciwników (10 zdobytych punktów w tym fragmencie meczu).

W drugiej kwarcie przeciwnik przycisnął w obronie a ROSA nie mogła znaleźć sposobu na utrzymanie skuteczności. Choć do końca meczu nie oddaliśmy już prowadzenia, to równo z syreną kończącą pierwszą połowę do wyrównania dobitką spod kosza doprowadził Dejan Borovnjak (31:31). Ta kwarta była zresztą najbardziej defensywną, nie brakowało ostrych podkoszowych starć, czy decyzji sędziowskich podnoszących „nieco” ciśnienie radomskim sympatykom.

Na szczęście wszystko wróciło do normy już po zmianie stron. Trzecią kwartę świetnie rozpoczął Igor Zaytsev, autor 6 punktów z rzędu. Stelmet BC „przycisnął” w obronie, jednak skutkiem tego było piąte przewinienie zespołu już po trzech minutach tej części meczu. ROSA Radom od tego momentu bezwzględnie wykorzystywała ten niewątpliwy atut, wymuszając z premedytacją kolejne błędy w obronie i powiększając dystans dobrze egzekwowanymi rzutami osobistymi. Trzeba w tym miejscu pochwalić też naszą „młodzież”, która w konfrontacji z dużo bardziej doświadczonymi graczami Stelmetu zagrała wręcz wybornie. Daniel Szymkiewicz, Łukasz Bonarek czy Damian Jeszke dołożyli swoją bardzo ważną cegiełkę do wyniku i to zarówno grą w obronie jak i punktowaniem. Wygrana przez nasz zespół kwarta 24:11 najlepiej pokazuje stopień zaangażowania naszych zawodników i wielką ofensywną bezradność Mistrzów Polski, którzy w tym fragmencie meczu tylko trzykrotnie trafili do naszego kosza (6 punktów z gry)!

Ostatni fragment meczu był już pod kontrolą ROSY Radom. Dzięki ambitnej postawie przeciwnik „podreperował” wynik (70:62) jednak na przechylenie szali ze zwycięstwem na swoją stronę Stelmet BC Zielona Góra nie miał już ani czasu, ani pomysłu, ani chęci. Nasz lider, prawdziwy „Generał” – Torey Thomas umiejętnie poprowadził grę zespołu w końcowych fragmentach meczu, „kradnąc” przy okazji przeciwnikowi kolejne sekundy oraz powiększając swój dorobek punktowy.

Nawet celebrowanie pierwszego w historii naszego Klubu Pucharu Polski udowodniło koszykarskiej Polsce, że w Radomiu stworzono „coś” wyjątkowego! W Radomiu mamy PRAWDZIWY ZESPÓŁ i niech najlepszym tego dowodem będzie symboliczne odcinanie siatki przez wszystkich członków naszego Teamu, od najbardziej utytułowanego zawodnika, kapitana Roberta Witki, przez MVP Dąbrowa Górnicza Basket Cup 2016 C.J. Harrisa, Najlepszego Trenera w Polsce Wojciecha Kamińskiego czy na zawodnikach z podwójnymi licencjami kończąc.

Miasto Dąbrowa Górnicza i wspaniały dla nas Turniej Pucharu Polski pozostanie już na zawsze jednym z tych miejsc w Polsce, które obok na przykład Włocławka (pierwsze zwycięstwo ROSY Radom w rozgrywkach PLK), już na zawsze wpisały się we wspaniałą historię naszej Organizacji. Czekamy z niecierpliwością na kolejne „punkty na mapie” a teraz, jeszcze przez kilka dni, pocieszymy się wspólnie z Pucharu Polski 2016 wywalczonego dla Radomia!

ROSA Radom – Stelmet BC Zielona Góra 74:64
(22:17, 9:14, 24:11, 19:22)

ROSA: Harris 23 (3), Zajcev 13 (2), Thomas 13, Szymkiewicz 8 (2), Bonarek 5 (1), Sokołowski 5, Witka 3 (1), Hajrić 2, Jeszke 2, Adams 0.

Stelmet: Zamojski 12 (1), Ponitka 12, Moldoveanu 9 (2), Bost 9, Gruszecki 8 (1), Borovnjak 8, Djurisić 4 i 11 zb., Hrycaniuk 2, Koszarek 0.

Statystyki

Skrót meczu – PLK.pl
Skrót meczu – Polsat Sport News
Celebracja – C.J. Harris MVP Turnieju, ROSA Radom wznosi Puchar Polski 2016

Wywiad z MVP Turnieju C.J. Harris’em – Polsat Sport News
Konferencja prasowa – Materiał RadomSport.pl

Pomeczowe wywiady – Materiał ZEBRRA.tv
Puchar jest NASZ! – Materiał ZEBRRA.tv
Kosz padł ich łupem! Triumf ROSY Radom!

Dąbrowa Górnicza Basket Cup 2016 KLIP SLOW MOTION
Wszystkie mecze Dąbrowa Górnicza Basket Cup 2016

Niesamowita fortorelacja Tomka Fijałkowskiego